Події та явища в історії: подорожі, битви, відкриття

Події та явища в історії: подорожі, битви, відкриття

Розробка уроку з історії України Клас 5 

Мета :

Навчальна – з’ясувати, які події та явища називають історичними, яке значення має їх дослідження для вивчення минулого, а саме про похід Ігоря Святославовича проти половців, про мандрівку В. Григорович-Барського та про винаходи 19-20 ст.;

Розвиваюча – удосконалювати навички роботи з текстом та відеоматеріалом та вміння складати розповідь про певну історичну подію чи явище;

Виховна – розвивати в учнів інтерес до подій минулого своєї держави, свого народу.

Основні поняття: історичні події, історичні явища.

Обладнання: підручник з історії України Власов В.С. 2013 р., картки, відео https://www.youtube.com/watch?v=wAZo7lag7R8

Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть: розповісти про історичну подію чи явище на основі тексту; виокремлювати в тексті головне й другорядне; складати запитання до тексту та відео про історичну подію; висловлювати власне ставлення до історичних подій, явищ.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Форма уроку – Урок-подорож

Структура уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.

V. Узагальнення та систематизація знань учнів

VІ. Підсумки уроку

VІІ. Домашнє завдання

Хід уроку

І. Організаційний момент

 Любі діти, у наш клас

Завітали гості щирі,

Привітаймо в добрий час

Гостей посмішкою й миром.

Діти, підведіться та привітайтеся!

Доброго дня вам!

Доброго дня всім!

Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними.

Діти скажіть, а ви любите подорожувати? У мене для вас новина, до нашої школи прийшла телеграма (читаю текст зі свитку).

Тож ми з вами вирушаємо у подорож, під час якої ми з вами дізнаємося про нові історичні події та факти, а також про відомих діячів нашої держави.

Тема нашого уроку «Події та явища в історії: подорожі, битви, відкриття». Відкрийте будь ласка зашити та запишіть двадцять третє листопада, класна робота, тема: «Події та явища в історії: подорожі, битви, відкриття»

Для успішної роботи наша подорож буде мати певні напрямки:

Зупинка 1. Доріжка пам’яті

Зупинка 2. Вулиця понять та термінів

Зупинка 3. Перехрестя історичних особистостей

Зупинка 4. Галявина винаходів

Зупинка 5. Будинок знань

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Події та явища в історії: подорожі, битви, відкриття

Зупинка 1. Доріжка пам’яті

На цьому уроці я буду вашим екскурсоводом, а ви моїми туристами. Рухатись ми будемо на чарівному автобусі. В ході роботи ви будете виконувати завдання і за це отримувати фішки різного кольору (златники та срібники). Отже наш чарівний автобус рушає доріжкою пам’яті.

На цій станції я пропоную вам об’єднатися у групи та пограти в гру «Вгадай слово» (учні отримують червоні картки). В цих картках зашифровані слова, а вам потрібно відгадати ключове слово «поняття».

Наприклад, установа, зберігання, культурні пам’ятки, реліквії – це музей.

Картка 1. Рештки кісток, уламки, щіточка, лопата – ……. (археологія)

Картка 2. Монахи, події, письмо, чорнило – ……. (літописи)

Картка 3. Століття, дата, лінія часу, способи обчислення часу – ……..(хронологія)

Картка 4. Монета, гривня, златники, срібники – ……………..(нумізматика)

Картка 5. У природі – це початок річки, а в науці – це основа вивчення чогось -…………..(джерело)

Картка 6. Тільки вона може зберегти все, що створено людиною, і передати іншим поколінням…………….. (пам’ять, книга)

Картка 7. Країна без людей, міста без будинків, ліси без дерев, океани без води – ……….(карта)

Картка 8. Перше слово – число, друге – частина тіла людини, разом символ влади- …………(Тризуб)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Події та явища в історії: подорожі, битви, відкриття

Добре, справились з завданнями. Потренували свою пам’ять та відгадали зашифровані слова. Далі я пропоную вам відгадати пароль – ребус, щоб продовжити нашу подорож. Зверніть вашу увагу на екран. Що за слово приховано в цьому ребусі.

Так правильно, це поняття «Історія». Дітки скажіть, а що досліджує ця наука?

(наука, що вивчає минуле людства).

Отже, діти, історія – це наука, яка досліджує певні події та явища, які відбулися в минулому.

Вивчаючи історію, ми дізнаємося не тільки про діяльність історичних осіб, а й про події, які відбувалися на тій чи іншій території, у тій чи іншій державі в минулому.

IV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу. Події та явища в історії: подорожі, битви, відкриття

Рушаємо до Зупинки 2. Вулиця понять та термінів. На цій зупинці ми з вами познайомимося з новими поняттями. Давайте з’ясуємо що ж таке історична подія та історичне явище.

Діти будь ласка, зверніть вашу увагу. У вас на парті лежить пам’ятка 1. Давайте прочитаємо нові поняття.

Історична подія – усе, що відбувалося з людьми в минулому, в певний час та в певному місці.

Історичне явище – це сукупність подій, що повторюються в певній послідовності та мають спільні ознаки.

Події є поодинокими, вони завжди мають конкретну дату і відбуваються в певному місці, тоді як явища є сукупністю подій, що повторюються в певній послідовності і мають спільні ознаки.

Діти скажіть, за допомогою чого ми з вами дізнаємось про певні історичні події. Так правильно за допомогою історичних джерел. А які види історичних джерел, ви пам’ятаєте з попередніх уроків? (писемні, речові, усні). Так дійсно дізнаємося ми про певні події через різноманітні матеріали, що є свідками минулих часів. А хто ж знаходить та здобуває ці матеріали? Так звісно людина. (історик, дослідник).

Відкриваємо наступну зупинку Перехрестя історичних особистостей.

Сьогодні ми поговоримо про одного видатного дослідника та мандрівника.

Відкрийте підручник на с.92. та слідкуйте за текстом в ході моєї розповіді.

В усі часи подорожі так би мовити відкривали вікна у світ, але були дуже небезпечними, тому на них зважувались дуже сміливі люди, які прагнули побачити нові країни.

Одним із найвідоміших українських мандрівників був Василь Григорович- Барський. Його молодший брат Іван, видатний київський архітектор середини 18 ст., свідчив, що «Василь з дитинства був допитливий» та «мав охоту бачити чужі країни».

Свою подорож він розпочав у 1723 р. зі Львова, а завершив її поверненням на батьківщину лише в 1747 р.

Діти давайте з вами нанесемо ці події на лінію часу та порахуємо скільки тривала подорож Василя Григоровича – Барського.

Завдання.

Скільки тривала подорож Василя Григоровича-Барського? В якому столітті відбулась ця подорож?

1747-1723 = 24 роки тому.

Василь Григорович-Барський протягом своєї подорожі відвідав багато країн: подорожував Угорщиною, Болгарією, Австрією, Румунією, Молдовою, Італією, Грецією, Палестиною, Сирією, Аравією, Єгиптом. Мандрівник вів щоденник, у якому занотовував усі подробиці побаченого в чужих краях. У цих дорожніх записах, оздоблених 150 (сто п`ятдесятьма) малюнками, він залишив докладні описи життя й побуту тих народів, на землях яких побував.

Діти зверніть будь ласка, на ілюстрації цієї книги, вона називалась «Мандри», та у 80-х роках 19 ст. було надруковано її повне видання в 4 томах.

Скажіть, діти, чи свідчення мандрівників ми можемо віднести до історичних джерел, і до якої саме групи цих джерел? (так, до групи писемних джерел).

Діти, щоб продовжити нашу подорож нам потрібно виконати творче завдання. Розгадати загадку, вставляючи пропуски у тексті. Увага на слайд.

Відомий мандрівник _________________________ подорожував світом, написав книгу________________, яка містила записи і _________ і вийшла у світ _________ томах в ___________ столітті.

Молодці справились з творчим завданням. Які ви розумні учні і так швидко запам’ятовуєте. Отримайте винагороду (златники і срібники).

Рухаємось далі. Людство зазнало чимало випробувань, серед яких найстрашніше є війни. Скажіть, яка війна була наймасштабнішою в історії людства? (Друга світова війна). Так складовою будь-якої війни є битва – зіткнення війська для досягнення певних результатів. І як ви вже здогадались зараз буде йти мова про битву.

Прошу переглянути відео про похід новгород-сіверського князя Ігоря Святославовича проти половці. Та скласти розповідь. Отже переглядаємо відео-фрагмент.

Отже, у вас на парті пам’ятка 2., яка називається – Схема «Історична подія»

При складання розповіді – Запам’ятайте!

  • Подія має три складові: причини, хід, наслідки.
  • Щоб схарактеризувати подію, потрібно описати ці складові.

Робота із схемою «Історична подія».

Події та явища в історії: подорожі, битви, відкриття

Отже питання:

  1. Про яку подію ви дізнались з відео.
  2. Чому відбулась ця битва
  3. Хто прийняв участь у битві
  4. Коли і де це відбулося
  5. Який результат

Зразок відповіді учнів

  1. Битву князя Ігоря з половцями
  2. Причини: Ігор хотів захистити свої землі від нападів половців.
  3. Разом з братом Всеволод, племінником Святославом і сином Володимиром
  4. Хід: Битва на р. Каялі у 1185 р.
  5. Наслідки Закінчилась поразкою та полоном князя. Як відомо, полон Ігоря тривав недовго: князь утік, тим самим врятувавши своїх підданих від уплати чималого викупу. Подальше одруження сина Ігоря, Володимира, з донькою хана Кончака призвело до міцного миру між колишніми ворогами.

Проблемне питання:

Діти, давайте поміркуємо «Чому згадка про невдалий похід князя Ігоря Святославовича в 1185 р. лишилася в пам’яті нащадків?»

Відповідь учнів. Річ у тім, що похід князя Ігоря оспівав невідомий поет у поемі «Слово о полку Ігоревім».

Героїчна пісня оповідає нам про мужність та трагедію подвигу князя Ігоря.

Наші учениці приготували уривки із поеми на пам’ять.

1-а учениця

Ігор сей, славен князь,

Міццю розуму оперезав,

Мужністю сердечною нагострив,

Ратного духу виповнився

Та й повів полки свої хоробрі

На землю Половецьку,

За землю Руську.

2-а учениця

А на третій, в південну годину,

Похилились Ігореві стяги!

Никне трава жалощами,

Древо з туги к землі клониться.

Невесела, браття, настала година,

А що силу руську пустиня вкрила!

Так дійсно, поразка марнославного князя стала – символом боротьби Русі зі Степом і необхідності єднання руських князів.

Завдання для учнів (якщо є час)

Позначте на лінії часу дату походу Ігоря проти половців. Скільки років тому відбулася ця битва.

2016-1185=831 років тому

Наша подорож триває. Рушаємо далі до Галявини винаходів

На цій зупинці я хотіла б з вам поговорити про історичне явище «наукові відкриття»

Для того щоб наш урок був сучасним та цікавим, ми використовували сучасні інформаційні технології, як комп’ютер (ноутбук), мультимедійний проектор, який допомагав виводити зображення на екран за допомогою лазеру. Але ж діти, сучасний комп’ютер не завжди був такий. Подивіться будь ласка в підручник на с. 96. На фото першої в Європі електронно-обчислюваної машини. На передньому плані – пульт керування (те, що нині називається клавіатурою), а власне комп’ютер розташований у металевих та фанерних шафах на задньому плані. Ось так виглядав комп’ютер у середині ХХ ст. Цей винахід допомагає нам передавати інформацію.

Я давала на попередньому уроці приготувати випереджаюче завдання на тему: Поява транспорту. Євген та Софія приготували повідомлення про створення «залізного коня» або про «екіпаж – без коня»

Влітку 1891 р. бруківкою центральної вулиці Одеси – Дерибасівської – прогримів не бачений досі екіпаж – без коня! Це був перший у нашій країні автомобіль марки «Панар-Левассор». Власник автомобіля привіз його в Одесу з Франції. Через якихось два десятиліття з «іграшок» автомобілі перетворилися на надійний засіб пересування .

Відкриттів дуже багато, а наш час на жаль обмежений.

( тому я пропоную вам переглянути відео. )

Та на наступний урок я пропоную вам приготувати повідомлення про будь-який інший винахід 19-20 століття.

Діти, пограємо в гру «Розплутай плутанину»

Я буду читати речення, а вам потрібно визначити, де є помилка? (якщо є час)

  1. По Хрещатику міста Одеси проїхався перший раз автомобіль? (Дерибасівська)
  2. З Японії до України було привезено автомобіль марки Панар-Левассор. (Франція)
  3. В 1980 році почали випускати автомобіль марки «Запорожець».(1960)
  4. В 1951 р. з’явилась перша в Європі пральна машина. (електронно-обчислювальна машина) В. 1947 році в світ вийшла перша в світі пральна машина автомат. У 1907 році була винайдена пральна машина з мотором.

Ми знайшли останню розгадку нашої наукової подорожі. Ми прибули до нашого Будинку Знань.

V. Узагальнення та систематизація знань учнів. Події та явища в історії: подорожі, битви, відкриття

Зупинка 5. Будинок Знань

Наостанок пропоную пограти в гру «Чарівна скринька»

В ході нашої подорожі ми з вами здобували знання про історичні події та явища. На магнітній дошці я прикріпила усе, що ми вивчили на уроці.

У мене є дві скриньки «Подія» та «Явище», давайте з вами збережемо наші знання для нащадків , помістивши їх туди.

Отже похід Ігоря проти половців – це подія? (Так) 1185

Поява першого автомобіля в Одесі (1891 р.) (подія)

Поява першого комп’ютера. (1951)

Подорож В.Григоровича-Барського (1723-1747 рр)

Наукові відкриття (явище)

Подорожі та мандрівки світом (явище)

Боротьбі половців проти Русі – України (явище)

VІ. Підсумки уроку. Події та явища в історії: подорожі, битви, відкриття

Діти підніміть руки ті хто протягом уроку отримав золоті фішки т. зв. златники (ви отримуєте 11 б.), а ті хто отримав більше срібники (ви отримуєте 10 б.)

У вас на парті смайлики сумні та веселі.

І якщо урок був цікавим та корисним для вас – підніміть усміхнений смайлик, а якщо вам було важко сьогодні працювати та запамятовувати матеріал – підніміть – сумний смайлик.

Наша подорож завершена. Відкрийте щоденники та запишіть домашнє завдання, яке висить на дошці.

VІI. Домашнє завдання. Події та явища в історії: подорожі, битви, відкриття

За підручником опрацювати параграф 13,

  • приготувати повідомлення про науковий винахід або відкриття,
  • запитати у батьків, у дідуся з бабусею, свідком яких історичних подій вони були; описати одну з цих подій за поданою на уроці пам’яткою.

Добавить комментарий